alt

Metodyka nauczania treningu bokserskiego…

boks

Metodyka nauczania treningu bokserskiego…

Wakacje się kończą także czas brać się do pracy i ciężkich treningów. Dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z boksem przygotowaliśmy artykuł na temat metodyki nauczania boksu. Jak to wygląda na początku, z czym będziecie musieli się zmierzyć na sali treningowej, jakie trudności możecie napotkać, oraz czego się nauczycie.

Stawianie pierwszych kroków w nowej dyscyplinie sportowej jest zawsze trudne. Wygląda to również podobnie kiedy idziemy do nowego miejsca pracy. Przede wszystkim zetkniecie się z nowymi ludźmi, którzy już się znają, trenują ze sobą, no i co jest charakterystyką sportów walki – rywalizują ze sobą. Boks jest sportem kontaktowym, nie da się w nim uniknąć przyjęcia ciosu lub oddania go. Jeżeli decydujecie się na treningi bokserskie to już zrobiliście pierwszy krok, kolejnym będzie przełamanie wszelkich pierwszych obaw oraz wytrwałość i systematyczność, to czy dalej wytrwacie jest w 99% uzależnione od Waszej psychiki i charakteru.
Przechodząc przez pierwszy etap uczenia się podstaw staniecie się częścią bokserskiej familii, która nie tylko przychodzi zabić czas, ale przede wszystkim wzmacnia swoje ciało i umysł, uczy się logicznego myślenia podczas walki, obserwowania i analizowania.

Pierwsze treningi, nauka podstaw koordynacji…

 

Jest to myślę drugi powód, po którym Nasza motywacja do kontynuowania treningów znacznie spada.
Nieodłącznym elementem treningu boksu, jest nauka koordynacji pracy góry ciała z dołem. Składają się na to liczne ćwiczenia motoryczno-ruchowe, które z początku mogą się wydać śmieszne i monotonne, ale z czasem wszystkie te ćwiczenia składają się w jedną wielką całość.  Intensywność samego treningu jest także czymś zupełnie innym niż trening na siłowni, często zmusza Nas do przekraczania własnych barier.
Na początku skupicie się na budowie trzech fundamentów: pozycji, wyprowadzania ciosów oraz poruszania.
Spotkacie się tutaj z licznymi ćwiczeniami które pomogą wam zrozumieć motorykę własnego ciała, ale także to, że pomimo, iż wydaje Wam się, że jesteście sprawni, nie wiecie nic o pracy całego ciała, łącznie z oddychaniem. Przykładowe narzędzia z jakimi się spotkacie na początku pracy to skakanka, praca na drabinkach, praca z piłką tenisową, taśmy czy piłki lekarskie.
Oczywiście po za pracą nad motoryką i koordynacją spotkacie się także z ćwiczeniami, które w całości wzmocnią Wasze ciała.
Przykładowy trening grupy początkującej:

  • Rozgrzewka – tutaj spotkacie się z takimi ćwiczeniami jak praca na skakance, drabinkach, sprinty, wszelkie rotacje stawowe ( przede wszystkim obręcz barkowa oraz biodro, których praca jest fundamentem wyprowadzenia skutecznego ciosu ) oraz stretching.
  • Technika – w tej części treningu część pracy wykonywana jest w parach, będziecie się uczyć tutaj pracy na nogach, czyli poruszania się w pozycji bokserskiej, jak pracować gardą, jak wyprowadzać ciosy, dystansu, półdystansu, czy uników.
  • Wytrzymałość – końcowym etapem treningu grupy początkującej jest poprawa wytrzymałości całego ciała. Na ten etap składają się różnego rodzaju ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe.

Boks to ciągłe przełamywanie barier i walka z samym sobą, a zmęczenie podczas pierwszych treningów jest naprawdę duże. Jednak satysfakcja z rozwoju oraz pokonywania własnych ograniczeń jest o wiele większa.

Ten pierwszy, trudny okres wytrzymuje tylko część osób zainteresowanych boksem, reszta po prostu się poddaje. Jeśli wykażecie dostatecznie dużo samozaparcia i dyscypliny, kolejne treningi staną się przyjemnością.

Kolejne treningi, sparingi, rozwój, periodyzacja zawodników, starty w zawodach…

Po pewnym czasie, kiedy wytrwale będziecie trenować, treningi zaczną być coraz bardziej zróżnicowane. Pracując cały czas z podstawami, zaczniecie uczyć się nowych kombinacji ciosów, zejść, rotacji. Zaczniecie dostrzegać, że wszystkie te monotonne elementy wykonywane na początku Waszej przygody z boksem zaczynają łączyć się w całość. Będziecie się czuć coraz bardziej swobodnie podczas poruszania się czy wyprowadzania ciosów, zaczniecie również więcej widzieć np. luki w obronie przeciwnika, jego ciosy sposób boksowania.

Dalszym etapem rozwoju w treningach są sparingi. Przychodzi taki czas kiedy trener uzna, że czas zdobytą wiedzę sprawdzić. Dlatego w grupach, które opanują podstawy, nierozłącznym elementem są zabawy bokserskie. Tutaj tak naprawdę wreszcie można poczuć magię tego sportu, kiedy staniecie naprzeciwko drugiej osoby w ringu i będziecie chcieli sobie udowodnić kto jest lepszy. Oczywiście takie sparingi odbywają się w ochraniaczach i pod stałą opieką trenera lub trenerów.

Po upływie czasu zaczynają się wyłaniać osoby, które całkowicie angażowały się na treningach, oddały się dyscyplinie i trenerowi w opiekę i chcą się dalej rozwijać i sprawdzać np. podczas zawodów.
Tutaj duża rola leży po stronie trenera. Grupa zawodnicza, musi mieć w pełni speriodyzowany trening, czyli dla objaśnienia czym jest periodyzacja.

Periodyzacja oznacza umiejscowienie w czasie.
Przykładowo roczny trening możemy podzielić na kilka okresów. Okresy te dzielą się na makrocykle, mezocykle oraz mikrocykle. Pierwsze z nich są najdłuższe i trwają od kilku do kilkunastu tygodni, na które składa się kilka mezocykli. Te składają się z jeszcze mniejszych, zazwyczaj trwających tydzień lub nawet kilka dni, które nazywamy mikrocyklami. Struktura wszystkich tych okresów oparta jest na trzech różnych grupach środków treningowych: akumulacji, transformacji oraz regeneracji.

Akumulacja oznacza budowanie bazy, czyli przygotowanie zawodnika do długotrwałych wysiłków. Wysiłki z tej grupy środków charakteryzują się dużą objętością, ale niewielką intensywnością. Mają za zadanie budowanie siły i mocy.

Transformacja to środki, które mają za zadanie przekształcić pracę wykonaną podczas akumulacji na formę sportową. Intensywność wykonywanych ćwiczeń będzie więc tutaj znacznie większa, natomiast objętość będzie mniejsza. Środki treningowe akumulacyjne to przede wszystkim: biegi, treningi szybkościowe, sparingi.

Regeneracja to często jeden z najtrudniejszych elementów dla ambitnych zawodników. Są to bowiem wszystkie łagodne środki wykonywane w ograniczonej i znacznie mniejszej ilości w celu odpoczynku.

Możemy mieć pewność, że po tak odbytym cyklu przygotowawczym jesteśmy gotowi do zawodów.

Bardzo dużą rolę w każdej metodyce nauczania odgrywa nauczyciel = trener. Bycie dobrym nauczycielem/trenerem to klucz do sukcesu każdego ucznia. Można mieć wyjątkowy talent, ale bez osoby, która wyciągnie rękę i pokaże drogę, a przede wszystkim nauczy jak tę drogę przejść, nic nie osiągnie.

Podsumowując, proces nauczania boksu jest długi, jak każdy proces, mający na celu uszlachetnienie jednostki. Początki wydadzą się Wam trudne i monotonne, ale nie da się przeskoczyć od razu z ulicy na zawodowy ring, czy podium w każdym innym sporcie.
Ważną rolę w tym procesie odegrają Wasza psychika i wytrwałość, trener oraz klub, który z czasem staję się drugim domem.
Pamiętajcie „W drodze o marzenia sam zostajesz, ale na tym to polega, że większość ludzi się gubi i poddaje”

Do zobaczenia na treningu!

Daniel Prokurat
danielprokurat@gmail.com
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.