alt

WOŁODYMYR WOŁODYMYROWYCZ KŁYCZKO

WOŁODYMYR WOŁODYMYROWYCZ KŁYCZKO

Drugi z najlepszych braci…

WOŁODYMYR WOŁODYMYROWYCZ KŁYCZKO… DRUGI Z NAJLEPSZYCH…
64(w tym 53 noakuty)-0-3

Urodził się 25 marca 1976 w Semipałatyńsku. Jest aktualnym mistrzem świata organizacji IBF, WBO, IBO oraz super-champion WBA, oraz jest młodszym bratem pięściarza Witalija Kłyczki.
Największym sukcesem Wołodymyra w boksie amatorskim był złoty medal w wadze superciężkiej, zdobyty na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Był też pięciokrotnym mistrzem Ukrainy, wicemistrzem Europy z 1996 roku, mistrzem Europy juniorów z 1993 roku, oraz srebrnym medalistą mistrzostw świata juniorów z 1994 roku. Jego bilans walk amatorskich to 112 walk wygranych i tylko 6 porażek. Jedną z ciekawostek jest fakt, że latach 90-tych był zawodnikiem Naszej warszawskiej Gwardii.

Karierę zawodową rozpoczął w Niemczech, razem ze swoim starszym o pięć lat bratem, Witalijem. W swoim debiucie znokautował w pierwszej rundzie Fabiana Mezę. W ciągu dwóch następnych lat stoczył łącznie 24 pojedynki.
Wszystkie wygrał, większość kończąc nokautem w pierwszych rundach…!
5 grudnia 1998 doznał pierwszej, zaskakującej porażki z przeciętnym amerykańskim pięściarzem Rossem Puritty. Wołodymyr miał znaczną przewagę, lecz pod koniec walki zupełnie stracił siły. W dziesiątej rundzie dwukrotnie leżał na deskach, a w jedenastej, po kolejnych silnych ciosach Amerykanina, trener Wołodymyra wbiegł na ring i przerwał walkę.
W 1999 roku wygrał wszystkie siedem walk, w tym z Axelem Schulzem o mistrzostwo Europy.
Kolejny rok był dla Kłyczki bardzo udany. Najpierw pokonał przed czasem trzech kolejnych rywali, czyli: Paea Wolfgramma nokautując go w pierwszej rundzie, Davida Bostice, nokautując go w drugiej rundzie, a wcześniej Amerykanin był cztery razy liczony, oraz Monte Barretta, który był, aż pięć razy na deskach, a skończył przez techniczny nokaut w siódmej rundzie. W październiku dostał szansę walki o mistrzostwo świata organizacji WBO z Chrisem Byrdem. Co ciekawe, Amerykanin wywalczył ten tytuł pół roku wcześniej, wygrywając ze starszym bratem Wołodymyra, Witalijem.
Wołodymyr miał w tej walce znaczną przewagę i wygrał zdecydowanie na punkty, a Byrd dodatkowo zaliczył dwa upadki w dziewiątej i jedenastej rundzie.
W 2001 roku Kłyczko stoczył dwie walki w obronie mistrzowskiego pasa. Nie dał w nich swoim rywalom żadnych szans, pokonując technicznym nokautem najpierw Derricka Jeffersona w drugiej rundzie, a następnie Charlesa Shufforda nokautując go w szóstej rundzie…
W 2002 roku kolejno miał trzy udane obrony, z Francois Bothą, ponad czterdziestoletnim byłym mistrzem świata Rayem Mercerem, oraz z Jameelem McCline.
Oczywiście, te walki także wygrał przed czasem…!
Tytuł mistrzowski stracił 8 marca 2003 roku, w swojej szóstej obronie, z południowoafrykańskim bokserem Corrie Sandersem. Walkę przegrał zaskakująco szybko, przez techniczny nokaut w drugiej rundzie, ale już w pierwszej rundzie był dwa razy liczony, jak to możliwe…?
Dalej po dwóch kolejnych łatwo wygranych walkach w Niemczech, Kłyczko zmierzył się z Lamonem Brewsterem o wakujący tytuł mistrza świata organizacji WBO, ponieważ Corrie Sanders zrzekł się go aby móc walczyć z Witalijem Kłyczko o pas mistrzowski organizacji WBC. Walka odbyła się 10 kwietnia 2004 roku w Las Vegas. Przez cztery pierwsze rundy Ukrainiec miał znaczną przewagę. W czwartej rundzie po ciosie Kłyczki, Brewster leżał na deskach.
Jednak w następnej rundzie sytuacja diametralnie się odwróciła. Po serii silnych ciosów Wołodymyr był nagle liczony, a po zakończeniu piątej rundy najpierw upadł, a później nie mógł dojść o własnych siłach do swojego narożnika. Sędzia był zmuszony zakończyć walkę.
Po pokonaniu w dwóch następnych potyczkach DaVarryla Williamsona i Eliseo Castillo, Kłyczko stanął do walki eliminacyjnej o pozycję numer jeden w rankingu organizacji IBF i WBO. Jego rywalem był Nigeryjczyk Samuel Peter. Ukrainiec wygrał ten pojedynek na punkty, mimo że trzy razy leżał na deskach i był liczony.
22 kwietnia 2006 roku Kłyczko stoczył kolejną walkę o tytuł mistrza świata, tym razem organizacji IBF. Jego rywalem był po raz drugi Chris Byrd. Pojedynek miał jednostronny przebieg i zakończył się zwycięstwem Kłyczki po technicznym nokaucie w siódmej rundzie. W listopadzie 2006 w siódmej rundzie zwyciężył także z Calvinem Brockiem.
10 marca 2007 roku przez techniczny nokaut już w drugiej rundzie pokonał Raya Austina, a 7 lipca tego samego roku udanie zrewanżował się Lamonowi Brewsterowi, pokonując go w szóstej rundzie przez nokaut.
23 lutego 2008 roku w Nowym Jorku w Madison Square Garden stoczył walkę unifikacyjną z mistrzem WBO, Sułtanem Ibragimowem. Kłyczko po nudnej walce wygrał pojedynek na punkty. 12 lipca tego samego roku pokonał przez techniczny nokaut w jedenastej rundzie Tonyego Thompsons. W ostatniej walce w 2008 roku w grudniu pokonał przez techniczny nokaut siódmej rundzie Hasima Rahmana, mając dużą przewagę przez całą walkę.
20 marca 2010 roku podczas gali w Düsseldorfie znokautował w dwunastej rundzie Amerykanina Eddiego Chambersa lewym sierpowym, a 11 września 2010 roku we Frankfurcie znokautował w dziesiątej rundzie Samuela Petera.
2 lipca 2011 roku w walce unifikacyjnej jednogłośnie na punkty pokonał mistrza świata organizacji WBA Davida Haye’a.
3 marca 2012 roku zmierzył się z byłym mistrzem wagi junior ciężkiej Jean-Marc Mormeckiem, pokonując go przez techniczny nokaut w czwartej rundzie.
7 lipca 2012 roku skrzyżował rękawice z Tonym Thompsonem, w rewanżu za walkę sprzed czterech lat. Pokonał go przez techniczny nokaut w szóstej rundzie.
Na 10 listopada 2012 roku zakontraktowano walkę Kłyczki z Polakiem, Mariuszem Wachem. Zwycięzcą walki został Kłyczko, pokonując Wacha na punkty.
4 maja 2013 roku pokonał w szóstej rundzie przez techniczny nokaut Włocha Francesca Pianete.
5 października 2013 roku w Moskwie zwyciężył na punkty w walce z Aleksandrem Powietkinem. Walka zakończyła się jednogłośną decyzją sędziów 119:104.
26 kwietnia 2014 roku wygrał walkę z Aleksem Leapaiem nokautując go w piątej rundzie.
15 listopada 2014 roku wygrał walkę z Kubratem Pulewem nokautując go w piątej rundzie.
25 kwietnia 2015 w nowojorskiej Madison Square Garden, broniąc kolejny raz z rzędu tytuły Kłyczko wygrał jednogłośnie na punkty z Amerykaninem Bryantem Jenningsem.

Historia dwóch braci powinna być motywacją dla wielu młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca w świecie. Wszystko jest dla Was… nie musicie wybierać między nauką i sportem, czy czymkolwiek innym, ponieważ wszystko jest dla ludzi mądrych, wszystko można połączyć. Historia braci Kłyczko jest właśnie dowodem, że można mieć tytuł doktora, być politykiem, lub kimkolwiek innym i być równocześnie jednym z najlepszych sportowców na świecie.
Sparta Gym z Wami, wpadajcie do Nas pracować nad swoim sukcesem…!

https://youtu.be/ey52w1ZXNHA

Daniel Prokurat
danielprokurat@gmail.com
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.