alt

WITALIJ WOŁODYMYROWYCZ KŁYCZKO

WITALIJ WOŁODYMYROWYCZ KŁYCZKO

WITALIJ WOŁODYMYROWYCZ KŁYCZKO… JEDEN Z DWÓCH…
47(w tym 41 nokautów)-0-2

Urodził się 19 lipca 1971 w Biełowodskoje. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych pięściarzy wagi ciężkiej oraz obecnie polityk, założyciel partii politycznej nazwanej Ukraińskim Demokratycznym Aliansem na rzecz Reform (UDAR).
W roku 2014, 5 czerwca został ogłoszony merem Kijowa, a od 12 października 2008 do 16 grudnia 2013 roku był mistrzem świata organizacji WBC w kategorii ciężkiej. Witalij jest starszym bratem innego bokserskiego czempiona, Wołodymyra Kłyczki.
Jako amator Witalij był kilkukrotnym mistrzem świata w kick-boxingu w formule full contact oraz wicemistrzem świata w boksie w wadze superciężkiej.

W zawodowym boksie zadebiutował 16 listopada 1996 roku, pokonując w drugiej rundzie Amerykanina Tony’ego Bradhama. W 1999 roku zdobył tytuł mistrza świata organizacji WBO pokonując przez nokaut Herbiego Hide’a. W kwietniu 2000 roku Witalij Kłyczko stracił tytuł na rzecz Chrisa Byrda. 21 czerwca 2003 roku walczył z Lennoxem Lewisem o pasy WBC i IBO. Sędzia nie dopuścił go do siódmej rundy wskutek obrażeń odniesionych w walce. Z powodu zakończenia przez Lewisa kariery, nie doszło do rewanżu.
24 kwietnia 2004 roku zdobył tytuł mistrza świata organizacji WBC, pokonując w ósmej rundzie Corrie’ego Sandersa. Po pokonaniu 11 grudnia 2004 roku Danny’ego Williamsa Kłyczko ogłosił zakończenie sportowej kariery. Powrócił jednak na ring po kilkuletniej absencji 11 października 2008 roku. Podczas gali w berlińskiej O2 World Arena Witalij pokonał przez TKO w ósmej rundzie Nigeryjczyka Samuela Petera, odbierając mu mistrzostwo świata wagi ciężkiej organizacji WBC.
W kolejnych obronach pasa WBC pokonał kolejno Juana Carlosa Gomeza, pokonując go w dziewiątej rundzie przez nokaut 21 marca 2009 roku, dalej Chrisa Arreolę nokautując go w dziesiątej rundzie 26 września 2009 roku, Kevina Johnsona jednogłośną decyzją 12 grudnia 2009 roku, Alberta Sosnowskiego nokautując go w dziesiątej rundzie 29 maja 2010 roku, Shannona Briggsa jednogłośnie na punkty 16 października 2010 roku, oraz Odlaniera Solísa, który doznał kontuzji kolana pierwszej rundzie 19 marca 2011 roku.
10 września 2011 roku na nowo otwartym Stadionie Miejskim we Wrocławiu, w dziewiątej z kolei obronie tytułu pokonał przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie Tomasza Adamka.
18 lutego 2012 roku w kolejnej obronie tytułu wygrał jednogłośnie na punkty z Dereckiem Chisorą.
W następnej jedenastej walce, broniąc tytuł, 8 września 2012 roku w Moskwie, pokonał przez nokaut techniczny w czwartej rundzie Niemca Manuela Charra.
15 grudnia 2013 Zarząd federacji WBC podjął decyzję przyznania Kliczce statusu -Mistrza w zawieszeniu, czyli utracił on tytuł mistrza świata, ale z prawem do walki w każdej chwili i w pierwszej kolejności o ponowny tytuł. Jego wieloletnim trenerem był Niemiec Fritz Sdunek.
Podobnie jak jego brat, studiował sport na Uniwersytecie Kijowskim. Ma doktorat, swoją pracę obronił 29 lutego 2000 roku.

W kwietniu 2010 roku założył partię polityczną Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR), której został przewodniczącym. Dwukrotnie kandydował na stanowisko mera Kijowa. Uważa się za rosyjskojęzycznego Ukraińca. Zna również język ukraiński. Biegle włada niemieckim i angielskim, dobrze rozumie język polski, w czasach kariery amatorskiej wielokrotnie trenował na warszawskim AWF-ie.
Odgrywał ważną rolę podczas protestów na Ukrainie na przełomie 2013 oraz 2014 roku. Początkowo zadeklarował start w przyśpieszonych wyborach prezydenckich w 2014, jednak potem zmienił decyzję ofiarując swoje wsparcie dla kandydatury Petro Poroszenki. Jednocześnie wyraził chęć wzięcia czynnego udziału w wyborach na mera Kijowa, które wygrał 25 maja 2014 roku.

Daniel Prokurat
danielprokurat@gmail.com
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.