alt

Sztuka Muay Thai

treningi Muay Thai Warszawa

Sztuka Muay Thai

Muay Thai (boks tajski) to sztuka walki, o pięknej i bogatej tradycji, wywodząca się z Tajlandii. Walka jest toczona w ringu, w stójce, a jej formułą jest  wyłącznie full-contact.

Tajski boks jest stylem nastawionym na skuteczne  uderzenia zadane z pełną siłą i precyzją. Ważna jest celność i moc tych uderzeń oraz kontrola przeciwnika. Tajski bokser ma do wyboru znacznie szerszy wachlarz technik niż mistrzowie innych stylów.

17

Muay Thai w tłumaczeniu to „sztuka ośmiu kończyn” co oznacza, ze tajski bokser może wymierzyć ciosy swojemu oponentowi za pomocą pięści, goleni, łokci i kolan. Tak więc poza tradycyjną bronią używaną w innych sportach walki- pięści i nogi, boks tajski wyróżnia się szerokim użyciem łokci i kolan. Muay Thai kładzie również nacisk na walkę w klinczu, czyli w zwarciu. Celem tej walki jest wypracowanie pozycji do uderzenia łokciem, kolanem lub przepisowego rzutu oponentem. W muay thai dozwolone jest też przechwytywanie kopnięć oraz obalenia.

Walce towarzyszy tajska muzyka-Sarama, rytmiczne bębny i piszczałki. często grana na żywo. Zawodnik Muay Thai przed walką odbywa rytualny taniec- „Wai Kru”, którym oddaje cześć swym trenerom i publiczności. Podczas tego tańca ma na głowie Mongkol- tradycyjną opaskę. Przed wejściem na ring smaruje się tajskim olejkiem, który znieczula a zarazem pobudza.

W boksie tajskim z reguły nie nadaje się stopni szkoleniowych. Uznanie zdobywa się poprzez liczbę wygranych walk. Punktuje się techniki, które wywierają wpływ na przeciwniku, uderzenia, które przesuwają przeciwnika.

Walki amatorskie trwają zwykle 3 rundy po 2 minuty, pro-am 3 rundy po 3 minuty a walki zawodowe 5 rund po 3 minuty. Turnieje rozgrywa się w kategoriach wagowych.

Boks tajski to proste, skuteczne techniki, wysoce sportowe zachowanie i niezrównana odwaga a zarazem psychiczna jak i fizyczna dyscyplina.

 

Zapraszamy na szybki program szkoleniowy do Sparta Gym.

Tel. 664-988-111

Daniel Prokurat
danielprokurat@gmail.com
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.